Sběr bylinek: Zdraví těla i duše 

Martina Černá je nejen vášnivá tanečnice, ale také miluje pobyt v přírodě a zajímá se o zdraví a zdravý životní styl. Spojení obojího ji dovedlo k její zálibě v bylinkářství.

Pokud jste milovníky přírody a současně vás zajímá zdravý životní styl a aktivně se staráte o svoje zdraví, pak je sběr bylinek tou pravou činností pro vás. Bylinky vám nejen provoní domov při sušení a poté znovu při vaření čajů, polévek, salátů nebo výrobě kosmetiky, ale také vám pomohou vyřešit různé zdravotní potíže, posílit vaši obranyschopnost a zvednout vaši náladu. Sběr bylinek je kromě toho výbornou příležitostí k pobytu v přírodě, sledování ročních období, odpočinku, nadechnutí se čerstvého vzduchu, ale také k psychickému uvolnění a třeba i jako cvičení trpělivosti. V Japonsku dokonce předepisují pobyty v lese jako léčebnou metodu .

Začněte s nejjednoduššími bylinkami, které pozná každý – podběl, kopřiva, sedmikráska, černý bez, lípa, …. Tyto rostliny jsou běžně k nalezení na loukách, v parcích nebo u cest (vyhýbejte se samozřejmě silnicím). Mají široké spektrum účinků a jsou bezpečné pro použití. Lípa je známá jako prostředek proti nachlazení, kašli a horečce. Sedmikráska je dobrá na rány, ekzémy a akné. Čaj ze sedmikrásky také pomáhá při zánětech močových cest, revmatismu a dně. Černý bez má protizánětlivé, antivirotické a imunostimulační účinky. Podběl je účinný při kašli, bronchitidě, astmatu a zánětech dýchacích cest. Kopřiva je bohatá na železo, vitamín C a chlorofyl. Podporuje krevní oběh, čistí krev a ledviny, posiluje vlasy a nehty..

Sběr podle měsíců

Pokud chcete sbírat bylinky pravidelně a po celý rok, je dobré se řídit kalendářem sběru, který vám napoví, které rostliny jsou právě v optimálním stavu pro sběr a jaké části sbírat. Obecně platí, že květy sbíráme v době plného rozkvětu, listy před kvetením nebo během něj, kořeny na jaře nebo na podzim, kůru na jaře a semena po dozrání. 

Zde je nástin toho, které základní byliny lze nalézt v jednotlivých měsících. Níže ve zdrojích naleznete i podrobné seznamy pro pokročilé bylinkáře. Některé  bylinky lze sbírat i více měsíců a jejich výskyt se liší i podle lokality.

Co tedy může začínající bylinkář dělat v jednotlivých měsících:

Leden

Lyžujeme a popíjíme voňavý čaj z loňských bylinek 

Únor

Věnujeme se dánskému hygge a popíjíme čaj z loňských bylinek 

Březen                        

Vyhlížíme jaro, stále popíjíme čaj z loňských bylinek; sbíráme kopřivu, pampelišku, plicník lékařský, podběl, ….

Duben

Radujeme se z probouzející se přírody a ochutnáváme jarní saláty; sbíráme břízu, jitrocel, kopřivu, maliník, ostružiník, pampelišku, plicník lékařský, řebříček, sedmikrásku, třezalku tečkovanou, ….

Květen

Obdivujeme kvetoucí stromy a louky; sbíráme břízu, jahodník, květ černého bezu, heřmánek, hloh,  kokošku, kontryhel, maliník, ostružiník, pampelišku, sedmikrásku…. 

Červen

Užíváme si slunečních dnů a sbíráme bylinky na letní čaje a limonády; sbíráme černý bez, hluchavku, jahodník, kontryhel, maliník, mátu peprnou, meduňku lékařskou, heřmánek pravý, šalvěj lékařskou, violku trojbarevnou, ….

Červenec

Chladíme se ve stínu stromů a ochucujeme si zmrzliny a dezerty bylinkami; sbíráme diviznu, jahodník, jitrocel, kontryhel,  levanduli lékařskou, maliník,  mátu, mateřídoušku, meduňku, šalvěj, violku trojbarevnou, …..

Srpen

Objevujeme nové chutě a vůně bylinek a připravujeme si z nich domácí kosmetiku; sbíráme bez černý (plod),  diviznu, majoránku, mateřídoušku, mátu, měsíček lékařský,  rozmarýn lékařský, řebříček, růži šípkovou, tymián obecný, vřes, violku trojbarevnou,  zeměžluč, ….

Září

Těšíme se z bohaté úrody bylinek a sušíme si je na zimu; sbíráme bez černý (plod), borůvku (plod), dobromysl obecnou, kostival, mateřídoušku obecnou, pelyněk pravý, přesličku, sedmikrásku, violku trojbarevnou, ….

Říjen

Procházíme se po barevném listí a sbíráme poslední bylinky před zimou; sbíráme kořeny kopřivy, lopuchu, pampelišky, ostružiníku, …..

Listopad

Ukládáme si bylinky do sklenic a sáčků a tvoříme si z nich směsi na čaje a koupele; sbíráme plody hlohu jednosemenného, jeřabiny obecné, rakytníku řešetlákového 

Prosinec

Zapalujeme svíčky a užíváme si klidných večerů s hrnkem letošního voňavého čaje. Připravíme voňavé pytlíčky čaje jako dárky našim blízkým.

Zásady při sběru

Při sběru dodržujte několik zásad: sbírejte jen zdravé rostliny bez škůdců nebo chorob, nepoškozujte je více než je nutné, neberte více než potřebujete, respektujte chráněná území a druhy. Sběr bylinek je také dobrá příležitost k poznání rostlinné říše a jejich názvů. Pokud si nejste jisti identifikací nějaké rostliny, raději ji nechte být nebo se poraďte s odborníkem. Některé bylinky nebo jejich části mohou být jedovaté.

Sušení

Po sběru bylinek je třeba je správně usušit, aby si zachovaly co nejvíce účinných látek a aroma. Obecné zásady sušení jsou následující: sušte bylinky v suchém, teplém, dobře větraném a tmavém prostoru, aby nedošlo k plesnivění nebo ztrátě barvy. Rozprostřete bylinky na papír, plátno nebo síto v jedné vrstvě a pravidelně je obracejte. Sušte bylinky při teplotě do 40 °C, aby nedošlo k poškození účinných látek; sušte bylinky do sucha, ale nepřesušte, aby neztratily vůni a chuť. Skladujte usušené bylinky v dobře uzavřených sklenicích nebo sáčcích na tmavém a suchém místě.

A teď, právě teď – vyrazte mezi lípy a jejich omamnou vůní a jen tak loudavým krokem jděte od stromu ke stromu a sbírejte čerstvé lipové květy. 

Pokud vás sběr bylinek zaujal a chcete se dozvědět více o jejich názvech, popisech, rozšíření, sběru, sušení, použití a účincích, doporučuji vám např. následující zdroje:

  1. https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/sber-bylin-mesice-v-roce/1676-kalendar-sberu-bylin-podle-mesicu-tabulka
  1. https://www.strompoznani.com/bylinkova-abeceda/
  1. https://bylinkopedie.cz/lecive-jedovate-bylinky/
  1. https://carujeme.cz/cerny-bez-vyuziti-recepty/

Martin Černá


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *