Léto je tady a s ním i naše cesty – hledáme odpočinek, objevujeme nová místa, necháváme se okouzlit krásou přírody, obdivujeme architekturu a památky. Kromě toho se ale mnozí z nás rádi zastaví i v galerii nebo muzeu, kde hledáme umělecká díla, která nás obohatí a inspirují. Umění totiž nevnímáme jen očima, ale je pro nás také zdrojem emocí, zážitků a úžasu nad lidskou tvořivostí.
Pokud je tato představa pro vás lákavá, mám pro vás několik tipů na výstavy, které můžete vidět letos v létě. Zaměřila jsem se na města mimo Prahu a i na menší místa, kde si můžete užít nejen umění, ale i krásu okolí a kouzlo místa samotného. Tak pojďme na to!
Mario Sikora – Women
7. červen 2023 – 6. srpen 2023, Slezskoostravská galerie Ostrava
Galerii v Ostravě zaplní nevšední snímky plné emocí, dramatických scén a nezaměnitelné atmosféry. Výstava s názvem Women přináší autorovu tvorbu založenou na Fine Art a konceptuální fotografii, kde ženy hrají hlavní roli.
Boris Jirků – Levou rukou
21. červen 2023 – 27. srpen 2023, Galerie Kaple, Valašské Meziříčí
Definoval jsem si výtvarné umění pro sebe tak, že je to autentická zpráva o nás a o našem světě, která nesmí nudit. Horní Bečva, červen 2022.
Výstava Levou rukou nám představí výběr z díla akademického malíře a profesora Borise Jirků, jednoho z předních českých současných autorů. Od r. 1990 učil na Uměleckoprůmyslové škole v Praze – vedl hlavní doprovodnou disciplínu, figurální kresbu a malbu (asistent, docent, profesor, posléze i rektor – 2006). Nyní vede figurální malbu a kresbu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a do roku 2022 na Fakultě výtvarných umení Akademie umení v Banské Bystrici /SR/.
Celou dobu průběžně pracoval na ilustracích knih G. G. Márqueze. Realizovaly se Kronika ohlášené smrti (Odeon 1986 – cena za československou nejkrásnější knihu 1986), kultovní Sto roků samoty (Odeon 1988), Generálovo hodně pozdní odpoledne a nejpozoruhodnější Podzim patriarchy (Vltavín 2017).
Boris Jirků se kromě ilustrací /kolem 60 knih/ věnuje figurální kresbě, malbě, monumentální malbě, grafice, plastice. Pro jeho díla je typická expresivní nadsázka, zářivá a kontrastní barevnost, vlastní symbolika, vypjatý existencionalismus a dynamická syrovost. Bývá řazen do České grotesky.
Janz Franz
6. 4. 2023 – 31. 12. 2023, Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov
Janz Franz (1946–2017), umělecký solitér rakouského malířství 2. poloviny 20. století, původem ze Štýrského Hradce, spolužák z učiliště a kamarád Arnolda Schwarzeneggera. Později číšník v Salzburku. Samouk, který měl blízko k prostředí rockové hudby, začíná na konci 80. let intenzivně malovat. Prvními vzory jsou mu van Gogh, Gauguin či skupina Blaue Reiter, především ale Egon Schiele. Schiele se stal jeho uměleckým vzorem, jedničkou, kterou bylo třeba porazit.
Objeven Hermannem Nitschem na letní akademii v Salzburku v roce 1991, stává se Janz Franz mezinárodně úspěšným, zároveň ale enfant terrible rakouské umělecké scény. Jeho vysoce emocionální a spontánní malba čerpá ze stavů vzrušení stimulovaných šamanismem a rockovou hudbou, které ho přivádějí duševně i fyzicky na hranice jeho možností. Zvířata, démoni a čarodějnice, které musí být vyhnány, obývají jeho bohatý svět. Rebelský, antimoderní, romantický a svým způsobem osamělý. Janz Franz dává malbě na svých často velkoformátových a barevných obrazech nezaměnitelnou, novou a vitální sílu.
Výstava HR Gigera: Metamorphoses (Proměny)
11. červen 2023 – 19. listopad 2023, Alšova jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou
V Zámecké jízdárně je k vidění výstava švýcarského umělce HR Gigera, malíře, sochaře a návrháře, známého především jako stvořitele uměleckého směru s názvem biomechanický surrealismus a filmového monstra Vetřelec.
HR Giger bývá označován za největšího vizionáře mezi umělci 20. století. Stylově vyšel ze surrealismu, jehož formu naplnil postkatastrofickou skepsí i existencialismem, který přinesly obě světové války.
Název výstavy Metamorphoses (Proměny) reflektuje nejen vlastní umělcovu různorodou tvorbu, ale také jeho kresby, které jako ctitel Franze Kafky vytvořil na základě slavné povídky Proměna. HR Giger byl jinak velkým ctitelem českoněmecké literární scény a byl kromě Kafky fascinován magickým světem Gustava Meyrinka.
Výstava Metamorphoses představuje Gigerovu tvorbu v co nejširším kontextu. Nebude chybět i výběr jeho ikonických realizací Necronomicon, které uchvátily amerického režiséra Ridleyho Scotta, pro něhož Giger navrhnul ikonického Vetřelce, za něhož byl v roce 1980 oceněn Oscarem za nejlepší vizuální efekty.
Cubeca
19. květen 2023 – 9. červenec 2023, Galerie Ve zvonici, Vysoké Mýto
Karel Kostka, který maluje a píše pod pseudonymem Cubeca, vystavuje své obrazy ve vysokomýtské Galerii ve zvonici. Výstava je součástí oslav 30 let existence zdejší Střední školy podnikání, jejímž je zakladatelem.
Karel Kostka se narodil v roce 1960 ve Vsetíně. Malbě se věnuje s přestávkami od roku 1985. Do roku 2001 prezentoval svá díla pod vlastním jménem, počínaje výstavou v Soho (New York, březen 2001) zvolil na doporučení amerických galeristů pseudonym Cubeca, který je v mezinárodním kontextu dobře zapamatovatelný, a je složeninou anglického a španělského překladu autorova jména.
Jeho tvorba směřuje do proudu imaginativní malby, z níž se vynořují prvky surrealismu a romantismu, a kde jsou reálné předměty a novotvary začleňovány do abstraktních krajin a tajemných snových prostorů. Neobyčejná výrazová intenzita spojená s filozofickým rámcem a překvapivými náměty se dotýká samé podstaty lidské emotivity a představivosti. Sám autor označuje svůj styl s nadsázkou jako “iluzivní antirealismus“.
Karel Kostka je pedagog. Roku 1991 si splnil sen, když ve Vsetíně založil jednu z prvních soukromých středních škol v republice.
Tančit s nejistotou
1. červenec 2023 – 12. srpen 2023, Galerie CoCo, Drážov
Často se dnes objevuje názor, že naše civilizace se nachází v krizi. Umělci vyjadřují potřebu reagovat na tuto krizi kreativním způsobem. V podtextu obrazů a kreseb čtyř umělců zastoupených na této výstavě – Jan Pražan, Roman Hudziec, Mark Rohel a Jakub Doubrava – se setkáváme s kontrakulturním poutnickým postojem, který nás vybízí, abychom náš život zpomalili. Abychom se zastavili a začali přírodě a světu kolem více naslouchat; abychom si uvědomili, že jsme součástí širších vzorů, které nás spojují s tajemnou hloubkou přírody a vesmíru; že jsme nedílnou součástí autopoietického zázraku „řeky života“, do níž jsme ponořeni a v níž plyneme jako vlny. Umělci, kteří v sobě nezapřou romantického ducha, nás vybízejí, abychom vystoupili z binárního modu uvažování a „popíjeli čaj, nedělali nic a začali se světem plynout“ (Marek Rohel); abychom „meditovali, stáli v kruhu u ohně a otevřeli se příběhu vesmíru“ (Jan Pražan), abychom „naslouchali moudrosti lesa“ (Roman Hudziec), abychom „se nebáli pustit zavedených vzorců a otevřeli se trasformaci“ (Jakub Doubrava). Abychom sledovali spíše trhliny v realitě, dívali se do očí absurditě našich krizí a učili se tančit a plynout s nejistotou.
Necenzurováno – Polské nezávislé umění 80. let
28. květen 2023 – 17. září 2023, Galerie Středočeského kraje, Kutná hora
V Kutné Hoře se můžete setkat s jedinečnou průřezovou výstavou nezávislého polského umění 80. let 20. století. Jde o polský ekvivalent tehdejší české neoficiální výtvarné scény, reagující na realitu Solidarity a výjimečného stavu z roku 1981.
Jedná se o umění angažované a ponořené do dějinného kontextu, přesto i v dnešních souvislostech stále aktuální.
V prostorách Galerie Středočeského kraje bude představeno okolo sto třiceti děl (obrazy, sochy, instalace, plakáty, fotografie, filmy) šedesáti umělců, kteří v tomto období na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky.
Vybrali jste si? A bonus navíc – v galerii budete velmi často téměř sami, je tam ticho a chládek.
Martina Černá
Napsat komentář